Naturalne środki do leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Aby leczyć atopowe zapalenie skóry u noworodków, najlepiej udać się do pediatry, aby ocenić sytuację i określić stopień zaawansowania schorzenia, ale konieczne jest również, aby rodzice wyjątkowo dbali o higienę dziecka i starali się poprawić jego stan za pomocą niektórych naturalnych środków.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, wiele możesz zrobić domowymi sposobami: zwróć uwagę na środki i ostrożności, których należy przestrzegać w codziennym życiu dziecka!

– Zawsze utrzymuj skórę w czystości

Często zmieniaj pieluszkę dziecku, ponieważ bardzo ważne jest, aby jego skóra była sucha. Jeśli widzisz, że dane miejsce jest bardzo dotknięte chorobą, możesz zostawić dziecko na jakiś czas bez pieluszki, żeby stan się poprawił. W http://www.kosmetyczne.pl znajdują się kompleksowe informacje dotyczące dbania o skórę.

– Używaj neutralnego mydła

Podczas kąpieli malucha zawsze używaj neutralnego mydła. Dodatki chemiczne mogą dodatkowo uszkodzić skórę. Również podczas wyjmowania dziecka z wody i osuszania go nie pocieraj jego delikatnego ciała, ponieważ może to spowodować większe tarcie, to samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko jest w kąpieli.

– Ubrania z włókien naturalnych

Ubrania również odegrają ważną rolę w zmniejszeniu swędzenia i dyskomfortu skóry. Używaj body ze 100-procentowej miękkiej bawełny. Syntetyczne włókna nie są dobre dla atopowej skóry dziecka.

To, co powoduje atopowe zapalenie skóry u niemowląt, jest obecnie badane, aby spróbować wpłynąć na to, by dziecko nie zachorowało, ale nie ma jeszcze ostatecznych wniosków. Mówi się o czynniku genetycznym, diecie matki czy dziecka.

Wszystko to sprawia, że leczenie atopowego zapalenia skóry jest w pewnym sensie zindywidualizowane, tzn. są dzieci, u których zwykłe nawilżanie skóry znacznie poprawia jej wygląd, a inne, u których stosuje się bardziej agresywne środki (leczenie farmakologiczne). W każdym przypadku można też stosować naturalne środki łagodzące dyskomfort skóry dziecka.

1. Wodorowęglan sodu

Dobrym środkiem na poprawę atopowego zapalenia skóry, a także pieluszkowego zapalenia skóry jest dodanie do kąpieli dziecka dwóch łyżek sody oczyszczonej.

2. Napar z płatków owsianych na skórę

Płatki owsiane mają właściwości łagodzące swędzenie. W rzeczywistości wiele kremów na zapalenie skóry zawiera płatki owsiane. Zagotuj pół szklanki płatków owsianych w litrze wody i nałóż napar z kompresem na zaczerwienienie.

3. Moc aloesu

Aloes zawiera właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Ma działanie uspokajające, koi i odświeża skórę.

4. Nagietek

Nagietek ma właściwości antybiotyczne, a także zwalcza stany zapalne. Podobnie jak w przypadku owsa czy malwy, można zrobić napar i zastosować go jako kompres na skórę lub można rozprowadzić kilka kropel olejku nagietkowego bezpośrednio na skórze.