Kiedy niemowlęta zaczynają chodzić?

Większość dzieci zaczyna chodzić między 9 a 12 miesiącem życia, ale nie martw się, jeśli Twoje dziecko zaczyna trochę później – wiele dzieci nie stawia pierwszych kroków aż do 16 lub 17 miesiąca. Jeśli jednak uważasz, że Twoje dziecko ma problem z rozwojem, omów to z lekarzem.

Większość dzieci zaczyna raczkować zanim nauczy się chodzić, choć niektóre pomijają ten etap i od razu przechodzą do stania, a w końcu do chodzenia. Dokładny wiek, w którym dzieci zaczynają raczkować, nie został ustalony, ale zazwyczaj jest to okres między 7 a 10 miesiącem. Raczkowanie jest bardzo ważnym etapem w rozwoju dziecka, ponieważ pozwala mu nabyć autonomię i samodzielnie eksplorować otoczenie.

Jeśli Twoje dziecko jest ekspertem w raczkowaniu, może spróbować trudniejszych czynności, takich jak raczkowanie po schodach. Chociaż wchodzenie po schodach może pomóc mu w takich pojęciach jak zrozumienie „wysokości” i „głębokości” oraz rozwinąć zmysł równowagi, ze względów bezpieczeństwa ważne jest zainstalowanie bramek, aby dziecko nie mogło próbować wchodzić po schodach bez Twojej pomocy.

Pierwsze kroki dziecka

Najbardziej niespokojne niemowlęta próbują wstać i zrobić kilka kroków trzymając się mebli. Jeśli dziecko nabiera coraz większej pewności siebie, wkrótce odkryje, jak poruszać się po pokoju, opierając się o meble dla zachowania równowagi. Nauka poruszania się w ten sposób jest ostatnią umiejętnością fizyczną, którą dziecko musi opanować, aby zacząć chodzić samodzielnie. Zachęcaj dziecko do poruszania się poprzez opieranie się o meble, a następnie do chodzenia trzymając się Twoich rąk. Naucz je zginać kolana do siadania. Jeśli samodzielnie dotrze do swojej ulubionej zabawki, nie zapomnij mu pogratulować.

Spraw, aby Twój dom był bezpieczny dla Twojego dziecka

Gdy Twoje dziecko staje się bardziej mobilne, upewnij się, że Twój dom jest dla niego bezpiecznym miejscem. Gdy dziecko już trzyma się mebli lub chodzi, może nabawić się wielu urazów. Ponadto, ponieważ dziecko używa rączek, nóżek i stópek do poruszania się, jest bardziej narażone na zabrudzenie, jego skóra jest bardziej narażona na wysuszenie z powodu dodatkowego tarcia podczas chodzenia, a także łatwiej ulega małym skaleczeniom lub zadrapaniom.

Ważne jest, aby nie dopuścić do nagłego upadku, gdyż może to go przestraszyć dziecko i uniemożliwić dalsze próby chodzenia.

Więcej wartościowych informacji o nauce chodzenia niemowlaka znajdziesz we wpisie: https://bajkowy.pl/nauka-chodzenia-niemowlaka