Pokarmy niewskazane dla niemowląt przed pierwszym rokiem życia

Od pierwszego roku życia dzieci mogą jeść praktycznie wszystko: mięso, ryby, warzywa, owoce… Istnieją jednak pewne pokarmy, które nie są zalecane dla niemowląt poniżej 1 roku życia, na które musimy uważać i zachować umiar. Niektóre po prostu dlatego, że są trudne do przełknięcia lub strawienia, a inne dlatego, że układ pokarmowy dziecka, który jest jeszcze niedojrzały, nie przyjmuje ich dobrze.

Pokarmy niewskazane dla niemowląt przed pierwszym rokiem życia

1. Sól

Niemowlę nie potrzebuje prawie żadnej soli w swoich posiłkach, ponieważ jego podniebienie nie jest do niej przyzwyczajone. Zbyt duża ilość soli może przeciążyć nerki.

2. Cukier

Nie jest dobrze proponować dziecku przesłodzone pokarmy, których tak naprawdę nie potrzebuje i z których nie czerpie korzyści. Mleko i soki zawierają już naturalnie cukier i nie ma potrzeby dodawać go więcej.

3. Mleko i produkty mleczne

Do ukończenia pierwszego roku życia dziecko potrzebuje mleka matki lub preparatu uzupełniającego. Mleko krowie lub kozie nie zawiera składników odżywczych, których dziecko potrzebuje w pierwszym roku życia. Ponadto tłuszcze i białka zawarte w mleku krowim mogą być szkodliwe dla żołądka dziecka, ponieważ są trudniejsze do strawienia i wchłonięcia. Czy wiesz kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety u niemowlaka? Sprawdź: https://centrumzabawy.pl/kiedy-rozpoczac-rozszerzanie-diety-u-niemowlaka

4. Miód

Miód nie jest zalecany dla niemowląt poniżej 1 roku życia. Może być drażniący dla ich żołądka.

5. Jaja

Przed ukończeniem pierwszego roku życia jajka mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych niemowląt. Zacznij od żółtka, a od pierwszego roku życia dodaj białko.

6. Owoce morza

Mogą one powodować reakcje alergiczne objawiające się wymiotami, biegunką lub plamami na skórze.

7. Rośliny strączkowe

Zwiększają perystaltykę, co może sprzyjać biegunce u niemowląt. Od 10 miesiąca życia można proponować dziecku rośliny strączkowe, tylko w umiarkowanych ilościach i w formie puree.

8. Czerwone owoce

Truskawki, maliny i borówki to owoce, które w niektórych przypadkach mogą sprzyjać reakcjom alergicznym.

9. Orzechy i suszone owoce

Orzechy, migdały, orzeszki ziemne i inne orzechy nie są zalecane przed ukończeniem pierwszego roku życia ze względu na możliwe reakcje alergiczne. Jeśli w rodzinie dziecka występuje alergia na orzechy, to należy poczekać do 2 roku życia.

10. Pokarmy, którymi dziecko może się zadławić

Na przykład winogrona, czereśnie, słodycze, popcorn, oliwki i orzechy…. Należy ich unikać, ponieważ dziecko może się nimi zadławić.

Jak zawsze przy planowaniu żywienia dziecka należy kierować się cierpliwością, obserwacją i zdrowym rozsądkiem. Ważne jest nie tylko to, aby obserwować, co dziecko je, ale – co bardzo ważne – ile je. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do jedzenia dużych porcji kaszek, możesz sprzyjać przyszłej nadwadze lub otyłości.