Pierwsze lata życia dziecka to czas, aby wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Eksperci z dziedziny żywienia oraz pediatrzy zgodnie twierdzą, że najważniejsze nawyki żywieniowe w diecie dziecka kształtują się w ciągu pierwszych lat życia.

Wypracowywanie właściwych nawyków rodzice rozpoczynają już na etapie rozszerzania diety. Poniżej dowiesz się jak powinna wyglądać dieta dziecka do 3. roku życia.

Co powinno znaleźć się w codziennej diecie małego dziecka?

Jako rodzic doskonale wiesz, że rozszerzanie diety powinny rozpoczynać owoce i warzywa. Gdy dziecko jest już starsze świeże owoce i warzywa powinny znaleźć się w codziennych posiłkach. Owoce można doskonale wkomponować do naleśników, owsianki, domowego ciasta oraz koktajlu. Z kolei warzywa maluch chętnie zje w postaci placków, zapiekanki, zupy oraz leczo. Już niemowlę, które dobrze radzi sobie  z żuciem może samodzielnie zjeść kawałek banana, jabłka czy też brzoskwini.

Kolejnym ważnym elementem codziennej diety jest nabiał i produkty zbożowe. Nabiał  wzbogacony w wapń ma ogromne znaczenie dla właściwego wzrostu i rozwoju oraz mocnych kości i zębów. Obowiązkowe są również produkty spożywcze bogate w dobre tłuszcze, na przykład oliwa z oliwek, orzechy czy tłuste ryby.

Mleko modyfikowane – czy warto kontynuować podawanie starszemu dziecku?

Czy mleko w proszku jest dobrym wyborem dla dziecka? Dobrej jakości mleko modyfikowane jest bogactwem wielu cennych minerałów i witamin. Zdecydowanie warto kontynuować podawanie mleka nawet u trzylatków. Gdy Twoja pociecha zakończyła już przygodę z butelką gotową porcję mleka możesz podać w ulubionym kubeczku bądź dodać kilka miarek do budyniu, naleśników, ryżu czy też kaszy.

Pamiętaj jednak, aby dbać o właściwe nawodnienie dziecka i regularnie proponować mu wodę mineralną lub herbatkę.