Przyczyny poronienia ciąży

Urodzenie martwo urodzonego dziecka to strach, którego wiele kobiet doświadcza będąc w ciąży. Jeśli przytrafi się to Tobie, to naturalne jest, że chcesz zrozumieć, co było przyczyną martwego urodzenia. Niestety, lekarze nie zawsze znają odpowiedź na to pytanie.

Przyczyna poronienia może być różna w zależności od wieku kobiety i czynników ryzyka, choć w niektórych przypadkach przyczyna nie jest znana. Badanie z 2011 r. wykazało, że w około jednej czwartej martwych urodzeń nie jest znana prawdopodobna lub możliwa przyczyna. Jednym z przykładów niewyjaśnionych przyczyn poronienia jest kobieta z Piły, która urodziła martwe dziecko.

Nieprawidłowości chromosomalne i wady wrodzone

Wiadomo, że nieprawidłowości chromosomalne są przyczyną większości poronień. Nieprawidłowości chromosomalne, szczególnie te związane z anomaliami anatomicznymi lub wadami wrodzonymi, stanowią wysoki odsetek martwych urodzeń.

Oderwanie łożyska i inne komplikacje położnicze

Oderwanie łożyska to stan, w którym łożysko nagle oddziela się od ściany macicy w czasie ciąży, gdy płód jest jeszcze w łonie matki.

Może się to zdarzyć z powodu stanu zdrowia ciężarnej, urazu brzucha w późniejszym okresie ciąży lub nieprawidłowości strukturalnych macicy. Czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie papierosów lub zażywanie narkotyków, również mogą zwiększyć to ryzyko. Oderwanie łożyska może powodować bóle brzucha, skurcze i krwawienie z pochwy. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów będąc w ciąży, natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Infekcje

Niektóre infekcje bakteryjne i wirusowe, w tym infekcje przenoszone drogą płciową (STI), mogą zwiększać ryzyko poronienia. Infekcje są czynnikiem powodującym około 13% przypadków martwych urodzeń.

Problemy z pępowiną

Problemy związane z pępowiną w czasie ciąży, takie jak ciasny węzeł na pępowinie lub zbyt ciasne owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka, są rzadkie. Jest z tym związane około 10% poronień.

Ciąże znacznie przekraczające termin porodu

Badania wykazują, że ciąże po 42 tygodniu ciąży są bardziej zagrożone poronieniem – być może dlatego, że łożysko traci swoją zdolność do podtrzymywania płodu. Aby uniknąć komplikacji, lekarze zazwyczaj zalecają cesarskie cięcia w 42 tygodniu ciąży lub wcześniej.

Warunki medyczne

Kilka chorób, na które cierpi ciężarna, również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Może to być stan, który występował przed zajściem w ciążę lub taki, który rozwinął się podczas ciąży.

Do schorzeń, które mogą przyczynić się do poronienia należą:

  • Choroby autoimmunologiczne (takie jak toczeń)
  • Niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Cukrzyca
  • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)
  • Otyłość

Jeśli ciąża jest narażona z powodu któregoś z tych schorzeń, lekarz może zalecić dodatkowe badania i/lub cesarskie cięcie przed terminem.