Zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Następnie dzieci zaczynają potrzebować innych składników odżywczych i powinny uzupełniać mleko różnymi innymi pokarmami. Jest to tzw. karmienie uzupełniające. Zalecenia na ten temat bardzo się zmieniają i jest to temat, który budzi wiele pytań u rodziców.
Kiedy rozpocząć?
Aby rozpocząć przyjmowanie innych pokarmów, dziecko musi z jednej strony przygotować swoje jelita, nerki i układ odpornościowy. Z drugiej strony, musi być również gotowe na poziomie neurologicznym. U większości dzieci zdarza się to zazwyczaj około 4-6 miesiąca. Aktualnym zaleceniem jest utrzymanie wyłącznego karmienia piersią do wieku sześciu miesięcy. Utrzymanie wyłączności na karmienie piersią do tego wieku okazało się mieć pewne zalety w porównaniu z wprowadzeniem innych produktów spożywczych w wieku czterech miesięcy i nie zaobserwowano znaczących różnic we wzroście lub brakach żywieniowych. Terminy karmienia uzupełniającego nie są tak ustalone dla dzieci karmionych mlekiem w proszku, chociaż często stosuje się te same wytyczne, co w przypadku dzieci karmionych piersią.
Spędzaj dużo czasu ze swoim dzieckiem
Jakie jedzenie na początek?
Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że konkretne jedzenie jest najlepsze. Każda rodzina wybierze te, które najlepiej odpowiadają jej preferencjom. Ale musimy priorytetowo traktować żywność bogatą w żelazo i cynk, ponieważ są to składniki odżywcze, które są bardzo potrzebne w tym wieku. Z pewnymi wyjątkami, możemy zaoferować praktycznie każdą żywność od szóstego miesiąca życia. Zaleca się wprowadzenie oddzielonych od siebie pokarmów co 2 lub 3 dni, aby sprawdzić czy niemowlę dobrze je toleruje.
Ile małe dzieci powinny jeść?
Podobnie jak w przypadku karmienia piersią i karmienia produktami mlecznymi, karmienie uzupełniające powinno być podawane dzieciom kiedy dają oznaki głodu. Dzieci mają wrodzoną zdolność do regulowania swojego spożycia jedzenia. Na początku często biorą tylko kilka łyżeczek lub kilka małych kawałków; stopniowo będą jeść więcej. Pamiętaj, że mleko pozostaje głównym pożywieniem przez cały pierwszy rok życia. Musimy tylko zwrócić uwagę, że chociaż nasze dzieci jedzą ile chcą, musimy być ostrożni z ilością białka, którą przyjmują każdego dnia. Tak więc między 6 a 12 miesiącem życia wystarcza zazwyczaj 20-30 gramów mięsa dziennie lub 30-40 gramów ryb dziennie lub jedno małe jajko (wielkość S).
Myślicie, że nie lepiej rozpocząć troszkę wcześniej