Sterylizacja butelek i smoczków. Czy jest konieczna?

Istnieją wskazówki i zalecenia, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i są bardzo trudne do zaprzestania. Zdarza się to przy sterylizacji butelek i smoczków. Wiele lat temu, kiedy warunki higieniczne były złe, a woda nie nadawała się do picia, trzeba było je sterylizować, aby zapobiec zakażeniu. Jednak warunki w naszym kraju uległy zmianie, a więc zalecenia nie powinny być takie same. Ale jest jeszcze wielu rodziców, którzy zastanawiają się, kiedy mogą przestać sterylizować swoje butelki.

Co mówi o tym nauka?

Badania od dawna wykazały, że skażenie bakteryjne między butelkami mytymi i sterylizowanymi było podobne, a nie sterylizacja butelek i sutków nie powodowała nasilenia zapalenia żołądka i jelit. Najnowsze badania dotyczące różnych metod czyszczenia zanieczyszczonych butelek nie wykazały istotnych różnic: wystarczy mycie gorącą wodą i mydłem.
Obecnie, jeśli mamy wodę pitną i zdrowe dzieci, nie ma potrzeby sterylizacji butelek i smoczków przed każdym użyciem.

Decyzja o nieposiadaniu dzieci

Kiedy należy sterylizować butelki, smoczki i tym podobne?

Dla niemowląt z podwyższonym ryzykiem infekcji przewodu pokarmowego, np. wcześniaków, z bardzo niską wagą lub dzieci z obniżoną odpornością, mogą być zalecane butelki wysterylizowane. Może być również wskazane, aby zrobić to przed pierwszym użyciem po zakupie.

Jakie inne środki higieny należy podjąć?

Jednym z najważniejszych jest umycie rąk mydłem i wodą przed przygotowaniem butelki. Nie ma sensu mieć nieskazitelnych butelek i smoczków, jeśli przenosimy zarazki rękoma.

Wskazane jest również oczyszczenie powierzchni, na której będziemy przygotowywać butelki.

Podczas czyszczenia butelek i smoczków, wszystkie kawałki muszą być oddzielone i może być konieczne użycie małych szczotek, aby zapewnić, że pozostałości mleka zostaną całkowicie usunięte.

Po oczyszczeniu butelek i smoczków możemy pozwolić im wyschnąć na czystej szmatce lub wysuszyć szmatką przeznaczoną tylko do tego celu (nie używać zwykłej szmatki kuchennej, za pomocą której możemy przenosić mikroorganizmy).